Yamaha AG100 Specs
(1979)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
18 HP
18.00 PS / 13 kW
18.00 PS / 13 kW
72 Mph
116.0 km/h
116.0 km/h
5-speed
Yamaha AG100 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha AG100 |
| Start year | 1979 |
| Year | 1979 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha AG100 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Vibration Isolation System |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1818 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Yamaha Adjustables |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha AG100 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 97.00 ccm (5.92 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 18.00 HP (13.1 kW) |
| Maximum torque | 6.00 Nm (0.6 kgf-m or 4.4 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | 15000 |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | 2 Stroke Mix |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Single Power Pipe |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Dry Plate |
| Driveline | - |
Yamaha AG100 Performance |
|
| Top Speed | 116.0 km/h (72.1 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 19.000 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | 16.000 seconds |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha AG100 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha AG100 has?
The Yamaha AG100 has 18.00 HP (13.1 kW).
How fast is a Yamaha AG100?
The Yamaha AG100 top speed is 116.0 km/h (72.1 mph).
How much does a Yamaha AG100 weighs?
The Yamaha AG100 weighs 99.0 kg (218.3 pounds).
How many gears does a Yamaha AG100 has?
The Yamaha AG100 has 5 gears.
The Yamaha AG100 has 18.00 HP (13.1 kW).
How fast is a Yamaha AG100?
The Yamaha AG100 top speed is 116.0 km/h (72.1 mph).
How much does a Yamaha AG100 weighs?
The Yamaha AG100 weighs 99.0 kg (218.3 pounds).
How many gears does a Yamaha AG100 has?
The Yamaha AG100 has 5 gears.