Yamaha Aerox R Naked 50 Specs
(2013)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
3 HP
3.26 PS / 2 kW
3.26 PS / 2 kW
Automatic
214 lbs
/ 97.0 kg
/ 97.0 kg
Yamaha Aerox R Naked 50 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Aerox R Naked 50 |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Aerox R Naked 50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Length | 1,875 mm (73.8 inches) |
| Width | 725 mm (28.5 inches) |
| Height | 1,155 mm (45.5 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 185 mm (7.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Black, five spoke |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/60-13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/60-13 |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Under-seat helmet storage for a full-face helmet. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 60 mm (2.4 inches) |
Yamaha Aerox R Naked 50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Gurtner |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 3.26 HP (2.4 kW) @ 6750 RPM |
| Maximum torque | 3.53 Nm (0.4 kgf-m or 2.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Separate lubrication |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | V-Belt Automatic |
Yamaha Aerox R Naked 50 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Aerox R Naked 50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | High-spec LCD instruments |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Aerox R Naked 50 has?
The Yamaha Aerox R Naked 50 has 3.26 HP (2.4 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha Aerox R Naked 50?
The Yamaha Aerox R Naked 50 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Aerox R Naked 50 has?
The Yamaha Aerox R Naked 50 has Automatic gears.
The Yamaha Aerox R Naked 50 has 3.26 HP (2.4 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha Aerox R Naked 50?
The Yamaha Aerox R Naked 50 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Aerox R Naked 50 has?
The Yamaha Aerox R Naked 50 has Automatic gears.