Vespa Sprint S 150 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
13 HP
12.90 PS / 9 kW
12.90 PS / 9 kW
59 Mph
95.0 km/h
95.0 km/h
117 MPG
2.01 L/100 km
141 MPG UK
2.01 L/100 km
141 MPG UK
Automatic
Vespa Sprint S 150 General Information |
|
| Brand | Vespa |
| Model | Vespa Sprint S 150 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-year unlimited-mileage warranty. |
Vespa Sprint S 150 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Sheet metal body with welded reinforcements |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Length | 1,870 mm (73.6 inches) |
| Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Die-cast aluminium alloy |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake). Hydraulic |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 140 mm (5.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Single arm with coil spring and dual action monoshock absorber |
| Front Suspension Travel | 78 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Hydraulic monoshock |
| Rear Suspension Travel | 70 mm (2.8 inches) |
Vespa Sprint S 150 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Port injected |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 155.00 ccm (9.46 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.0 x 58.6 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 3 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.90 HP (9.4 kW)) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 12.75 Nm (1.3 kgf-m or 9.4 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic dry centrifugal clutch with vibration dampers |
| Driveline | CVT with torque server |
Vespa Sprint S 150 Performance |
|
| Top Speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 2.01 litres/100 km (49.8 km/l or 117.03 mpg) |
| CO2 emissions | 46.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Catalytic converter |
Vespa Sprint S 150 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Vespa Sprint S 150 has?
The Vespa Sprint S 150 has 12.90 HP (9.4 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a Vespa Sprint S 150?
The Vespa Sprint S 150 top speed is 95.0 km/h (59.0 mph).
How tall (seat height) is a Vespa Sprint S 150?
The Vespa Sprint S 150 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa Sprint S 150 has?
The Vespa Sprint S 150 has Automatic gears.
The Vespa Sprint S 150 has 12.90 HP (9.4 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a Vespa Sprint S 150?
The Vespa Sprint S 150 top speed is 95.0 km/h (59.0 mph).
How tall (seat height) is a Vespa Sprint S 150?
The Vespa Sprint S 150 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa Sprint S 150 has?
The Vespa Sprint S 150 has Automatic gears.