Vespa Sei Giorni 300 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
23 HP
23.47 PS / 17 kW
23.47 PS / 17 kW
Vespa Sei Giorni 300 General Information |
|
| Brand | Vespa |
| Model | Vespa Sei Giorni 300 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Vespa Sei Giorni 300 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Length | 1,950 mm (76.8 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/70-R12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-R12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Vespa Sei Giorni 300 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 23.47 HP (17.1 kW)) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | 26.00 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Vespa Sei Giorni 300 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Vespa Sei Giorni 300 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Vespa Sei Giorni 300 has?
The Vespa Sei Giorni 300 has 23.47 HP (17.1 kW)) @ 8250 RPM.
How tall (seat height) is a Vespa Sei Giorni 300?
The Vespa Sei Giorni 300 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
The Vespa Sei Giorni 300 has 23.47 HP (17.1 kW)) @ 8250 RPM.
How tall (seat height) is a Vespa Sei Giorni 300?
The Vespa Sei Giorni 300 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.