Vespa S 50 Sport SE Specs
(2013)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
39 Mph
62.8 km/h
62.8 km/h
Automatic
Vespa S 50 Sport SE General Information |
|
| Brand | Vespa |
| Model | Vespa S 50 Sport SE |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | One year warranty limited |
Vespa S 50 Sport SE Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Load-bearing sheet steel chassis |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,288 mm (50.7 inches) |
| Length | 1,753 mm (69.0 inches) |
| Width | 739 mm (29.1 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-11 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-10 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Single sided trailing link with hydraulic shock absorber |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Rear Suspension Travel | - |
Vespa S 50 Sport SE Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | Hi-per 4 |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.0 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump, chain-driven lobe pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic dry centrifugal clutch with vibration dampers |
| Driveline | CVT transformer with torque assistance |
Vespa S 50 Sport SE Performance |
|
| Top Speed | 62.8 km/h (39.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | EPA and CARB |
Vespa S 50 Sport SE Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How fast is a Vespa S 50 Sport SE?
The Vespa S 50 Sport SE top speed is 62.8 km/h (39.0 mph).
How much does a Vespa S 50 Sport SE weighs?
The Vespa S 50 Sport SE weighs 96.0 kg (211.6 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa S 50 Sport SE?
The Vespa S 50 Sport SE seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa S 50 Sport SE has?
The Vespa S 50 Sport SE has Automatic gears.
The Vespa S 50 Sport SE top speed is 62.8 km/h (39.0 mph).
How much does a Vespa S 50 Sport SE weighs?
The Vespa S 50 Sport SE weighs 96.0 kg (211.6 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa S 50 Sport SE?
The Vespa S 50 Sport SE seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa S 50 Sport SE has?
The Vespa S 50 Sport SE has Automatic gears.