Vespa GTS Super 300 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
21 HP
21.20 PS / 16 kW
21.20 PS / 16 kW
80 Mph
128.8 km/h
128.8 km/h
71 MPG
3.3 L/100 km
86 MPG UK
3.3 L/100 km
86 MPG UK
Automatic
Vespa GTS Super 300 General Information |
|
| Brand | Vespa |
| Model | Vespa GTS Super 300 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years, unlimited mileage |
Vespa GTS Super 300 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Load-bearing sheet steel chassis |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,950 mm (76.8 inches) |
| Length | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Width | 755 mm (29.7 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1342 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Single arm, dual chamber hydraulic shock absorber with coaxial spring |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Two dual effect shock absorbers with adjustable preload |
| Rear Suspension Travel | - |
Vespa GTS Super 300 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Port injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 278.00 ccm (16.96 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 21.20 HP (15.5 kW)) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 22.30 Nm (2.3 kgf-m or 16.4 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump, chain-driven lobe pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic dry centrifugal clutch with vibration dampers |
| Driveline | - |
Vespa GTS Super 300 Performance |
|
| Top Speed | 128.8 km/h (80.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.30 litres/100 km (30.3 km/l or 71.28 mpg) |
| CO2 emissions | 76.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Catalyzed. |
Vespa GTS Super 300 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Analog |
| Lights | LED lights |
How much horsepower does a Vespa GTS Super 300 has?
The Vespa GTS Super 300 has 21.20 HP (15.5 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a Vespa GTS Super 300?
The Vespa GTS Super 300 top speed is 128.8 km/h (80.0 mph).
How much does a Vespa GTS Super 300 weighs?
The Vespa GTS Super 300 weighs 158.0 kg (348.3 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa GTS Super 300?
The Vespa GTS Super 300 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa GTS Super 300 has?
The Vespa GTS Super 300 has Automatic gears.
The Vespa GTS Super 300 has 21.20 HP (15.5 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a Vespa GTS Super 300?
The Vespa GTS Super 300 top speed is 128.8 km/h (80.0 mph).
How much does a Vespa GTS Super 300 weighs?
The Vespa GTS Super 300 weighs 158.0 kg (348.3 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa GTS Super 300?
The Vespa GTS Super 300 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa GTS Super 300 has?
The Vespa GTS Super 300 has Automatic gears.