Vespa GTS Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
12 HP
12.07 PS / 9 kW
12.07 PS / 9 kW
Automatic
Vespa GTS General Information |
|
| Brand | Vespa |
| Model | Vespa GTS |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years, unlimited mileage |
Vespa GTS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Sheet steel shell with welded structural reinforcements |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Length | 1,950 mm (76.8 inches) |
| Width | 755 mm (29.7 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0764 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Single arm, dual chamber hydraulic shock absorber with coaxial spring |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Two dual effect shock absorbers with adjustable preload |
| Rear Suspension Travel | - |
Vespa GTS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Port injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.07 HP (8.8 kW)) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump, chain-driven lobe pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic dry centrifugal clutch with vibration dampers |
| Driveline | - |
Vespa GTS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | Catalyzed. |
Vespa GTS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Vespa GTS has?
The Vespa GTS has 12.07 HP (8.8 kW)) @ 8250 RPM.
How much does a Vespa GTS weighs?
The Vespa GTS weighs 158.0 kg (348.3 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa GTS?
The Vespa GTS seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa GTS has?
The Vespa GTS has Automatic gears.
The Vespa GTS has 12.07 HP (8.8 kW)) @ 8250 RPM.
How much does a Vespa GTS weighs?
The Vespa GTS weighs 158.0 kg (348.3 pounds).
How tall (seat height) is a Vespa GTS?
The Vespa GTS seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Vespa GTS has?
The Vespa GTS has Automatic gears.