Honda SH125i Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
12 HP
12.04 PS / 9 kW
12.04 PS / 9 kW
134 MPG
1.76 L/100 km
161 MPG UK
1.76 L/100 km
161 MPG UK
Automatic
300 lbs
/ 136.9 kg
/ 136.9 kg
Honda SH125i General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda SH125i |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda SH125i Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular steel underbone |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Length | 2,034 mm (80.1 inches) |
| Width | 740 mm (29.1 inches) |
| Height | 1,158 mm (45.6 inches) |
| Seat Height | 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 144 mm (5.7 inches) |
| Trail size | 85 mm (3.4 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/80-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-16 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 136.9 kg (301.8 pounds) |
| Dry Weight | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0979 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Top box |
| Front Suspension | 33mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 89 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Dual-damper unit swingarm |
| Rear Suspension Travel | 83 mm (3.3 inches) |
Honda SH125i Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-FI electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.04 HP (8.8 kW)) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 11.50 Nm (1.2 kgf-m or 8.5 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic; centrifugal |
| Driveline | V-Belt |
Honda SH125i Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.76 litres/100 km (56.8 km/l or 133.65 mpg) |
| CO2 emissions | 40.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda SH125i Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital transistorised with electronic advance |
| Electrical Details | 12V-6Ah battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda SH125i has?
The Honda SH125i has 12.04 HP (8.8 kW)) @ 8500 RPM.
How much does a Honda SH125i weighs?
The Honda SH125i weighs 123.0 kg (271.2 pounds).
How tall (seat height) is a Honda SH125i?
The Honda SH125i seat height is 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda SH125i has?
The Honda SH125i has Automatic gears.
The Honda SH125i has 12.04 HP (8.8 kW)) @ 8500 RPM.
How much does a Honda SH125i weighs?
The Honda SH125i weighs 123.0 kg (271.2 pounds).
How tall (seat height) is a Honda SH125i?
The Honda SH125i seat height is 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda SH125i has?
The Honda SH125i has Automatic gears.