Ural CT Specs
(2019)
Key Specs
Two cylinder boxer, four-stroke
40 HP
41.00 PS / 30 kW
41.00 PS / 30 kW
65 Mph
105.0 km/h
105.0 km/h
45 MPG
5.2 L/100 km
54 MPG UK
5.2 L/100 km
54 MPG UK
4-speed
Ural CT General Information |
|
| Brand | Ural |
| Model | Ural CT |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-years parts and labor unlimited mileage. |
Ural CT Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double loop steel tube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,327 mm (91.6 inches) |
| Width | 1,615 mm (63.6 inches) |
| Height | 1,367 mm (53.8 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | 3 cross-spoked wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 4.00-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.00-18 |
| Front brakes | Single disc. Brembo |
| Rear brakes | Single disc. Brembo |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 295 mm (11.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 256 mm (10.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1291 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | IMZ leading link fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Double sided swinging arm with gas shock absorbers - 5 x adjustable |
| Rear Suspension Travel | - |
Ural CT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Engine details | Flat twin engine |
| Fuel system | Injection. Throttle body EFI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 78.0 x 78.0 mm (3.1 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Valves (OHV) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 41.00 HP (29.9 kW)) @ 5500 RPM |
| Maximum torque | 56.95 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs) @ 4300 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Double-disc dry |
| Driveline | Bevel gear with drive shaft |
Ural CT Performance |
|
| Top Speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| CO2 emissions | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Ural CT Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ural CT has?
The Ural CT has 41.00 HP (29.9 kW)) @ 5500 RPM.
How fast is a Ural CT?
The Ural CT top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How much does a Ural CT weighs?
The Ural CT weighs 317.5 kg (700.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ural CT?
The Ural CT seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ural CT has?
The Ural CT has 4 gears.
The Ural CT has 41.00 HP (29.9 kW)) @ 5500 RPM.
How fast is a Ural CT?
The Ural CT top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How much does a Ural CT weighs?
The Ural CT weighs 317.5 kg (700.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ural CT?
The Ural CT seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ural CT has?
The Ural CT has 4 gears.