TVS Zest 110 Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
8 HP
7.7 PS / 6 kW
7.7 PS / 6 kW
Automatic
227 lbs
/ 103.0 kg
/ 103.0 kg
TVS Zest 110 General Information |
|
| Brand: | TVS |
| Model: | TVS Zest 110 |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
TVS Zest 110 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Underbone |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1250 mm (49.2 inches) |
| Length: | 1770 mm (69.7 inches) |
| Width: | 660 mm (26.0 inches) |
| Height: | 1139 mm (44.8 inches) |
| Seat Height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | - |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 90/100-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | - |
| Reserve Fuel Capacity: | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Coil spring with Hydraulic Dampers |
| Rear Suspension Travel: | - |
TVS Zest 110 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | Carburettor. CV type |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 109.7 ccm (6.69 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 53.5 x 48.8 mm (2.1 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio: | 9.9:1 |
| Number of valves per cylinder: | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 7.7 HP (5.6 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque: | 8.8 Nm (0.9 kgf-m or 6.5 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Air |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio: | Chain (final drive) |
| Clutch type: | Wet - multi plate type |
| Driveline: | - |
TVS Zest 110 Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | - |
| CO2 emissions: | - |
| Emissions: | - |
TVS Zest 110 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | Digital |
| Electrical Details: | 12V,5Ah battery. |
| Starter Type: | Electric & kick |
| Instruments: | - |
| Lights: | LED headlight |
How much horsepower does a TVS Zest 110 has?
The TVS Zest 110 has 7.7 HP (5.6 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a TVS Zest 110?
The TVS Zest 110 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a TVS Zest 110 has?
The TVS Zest 110 has Automatic gears.
The TVS Zest 110 has 7.7 HP (5.6 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a TVS Zest 110?
The TVS Zest 110 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a TVS Zest 110 has?
The TVS Zest 110 has Automatic gears.