Suzuki V-Strom 650 GTA Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
69 HP
69.73 PS / 51 kW
69.73 PS / 51 kW
115 Mph
185.0 km/h
185.0 km/h
68 MPG
3.46 L/100 km
82 MPG UK
3.46 L/100 km
82 MPG UK
6-speed
Suzuki V-Strom 650 GTA General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki V-Strom 650 GTA |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
Suzuki V-Strom 650 GTA Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Twin-spar, aluminum |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Length | 2,275 mm (89.6 inches) |
| Width | 835 mm (32.9 inches) |
| Height | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-R19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-R17 |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 213.0 kg (469.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3274 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | - |
Suzuki V-Strom 650 GTA Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 90-degree V-Twin |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 69.73 HP (50.9 kW)) @ 8800 RPM |
| Maximum torque | 62.00 Nm (6.3 kgf-m or 45.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | Chain, DID525V8, 118 links |
Suzuki V-Strom 650 GTA Performance |
|
| Top Speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.46 litres/100 km (28.9 km/l or 67.98 mpg) |
| CO2 emissions | 80.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Suzuki V-Strom 650 GTA Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki V-Strom 650 GTA has?
The Suzuki V-Strom 650 GTA has 69.73 HP (50.9 kW)) @ 8800 RPM.
How fast is a Suzuki V-Strom 650 GTA?
The Suzuki V-Strom 650 GTA top speed is 185.0 km/h (115.0 mph).
How much does a Suzuki V-Strom 650 GTA weighs?
The Suzuki V-Strom 650 GTA weighs 213.0 kg (469.6 pounds).
How tall (seat height) is a Suzuki V-Strom 650 GTA?
The Suzuki V-Strom 650 GTA seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki V-Strom 650 GTA has?
The Suzuki V-Strom 650 GTA has 6 gears.
The Suzuki V-Strom 650 GTA has 69.73 HP (50.9 kW)) @ 8800 RPM.
How fast is a Suzuki V-Strom 650 GTA?
The Suzuki V-Strom 650 GTA top speed is 185.0 km/h (115.0 mph).
How much does a Suzuki V-Strom 650 GTA weighs?
The Suzuki V-Strom 650 GTA weighs 213.0 kg (469.6 pounds).
How tall (seat height) is a Suzuki V-Strom 650 GTA?
The Suzuki V-Strom 650 GTA seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki V-Strom 650 GTA has?
The Suzuki V-Strom 650 GTA has 6 gears.