Suzuki Trojan Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
291 lbs
/ 132.0 kg
/ 132.0 kg
Suzuki Trojan General Information |
|
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Suzuki Trojan |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles): | 12 Months, Unlimited Kilomtres |
Suzuki Trojan Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | - |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1405 mm (55.3 inches) |
| Length: | 2220 mm (87.4 inches) |
| Width: | 940 mm (37.0 inches) |
| Height: | 1185 mm (46.7 inches) |
| Seat Height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | - |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | - |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 70/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 90/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Curb Weight (including fluids): | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel: | - |
Suzuki Trojan Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 199.0 ccm (12.14 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | - |
| Compression Ratio: | - |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | - |
| Maximum torque: | - |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Air |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Clutch type: | - |
| Driveline: | - |
Suzuki Trojan Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | - |
| CO2 emissions: | - |
| Emissions: | - |
Suzuki Trojan Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | - |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric & kick |
| Instruments: | Analogue |
| Lights: | Halogen headlight |
How tall (seat height) is a Suzuki Trojan?
The Suzuki Trojan seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Trojan has?
The Suzuki Trojan has 5 gears.
The Suzuki Trojan seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Trojan has?
The Suzuki Trojan has 5 gears.