Suzuki KingQuad 500AXi Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Automatic
694 lbs
/ 315.0 kg
/ 315.0 kg
Suzuki KingQuad 500AXi General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki KingQuad 500AXi |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12-month, unlimited mileage, limited warranty |
Suzuki KingQuad 500AXi Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Length | 2,150 mm (84.6 inches) |
| Width | 1,215 mm (47.8 inches) |
| Height | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Seat Height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Steel wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Sealed multidisc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 315.0 kg (694.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent, double wishbone, oil-damped. Spring preloaded, 5 way adjustable |
| Front Suspension Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent, double wishbone, oil-damped. Spring preloaded, 5 way adjustable |
| Rear Suspension Travel | 201 mm (7.9 inches) |
Suzuki KingQuad 500AXi Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | Counterbalancer shaft for smooth operation |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 87.5 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Sealed oil-bathed multi-disc |
| Driveline | 2WD, 4WD and differential-lock 4WD |
Suzuki KingQuad 500AXi Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Suzuki KingQuad 500AXi Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | LCD speedometer, odometer, twin tripmeter, hour meter, clock, fuel level, driving range and drive mode. |
| Lights | 30W halogen headlights |
How tall (seat height) is a Suzuki KingQuad 500AXi?
The Suzuki KingQuad 500AXi seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki KingQuad 500AXi has?
The Suzuki KingQuad 500AXi has Automatic gears.
The Suzuki KingQuad 500AXi seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki KingQuad 500AXi has?
The Suzuki KingQuad 500AXi has Automatic gears.