Suzuki GSX1250FA Specs
(2018)
Key Specs
In-line four, four-stroke
96 HP
97.00 PS / 71 kW
97.00 PS / 71 kW
6-speed
567 lbs
/ 257.0 kg
/ 257.0 kg
Suzuki GSX1250FA General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki GSX1250FA |
| Start year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 Month Limited Warranty |
Suzuki GSX1250FA Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Classic tube-frame chassis |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,130 mm (83.9 inches) |
| Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Height | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Digital ABS |
| Rear brakes | Single disc. Digital ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 257.0 kg (566.6 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | - |
Suzuki GSX1250FA Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | A secondary balancer shaft enhances the engine“s smooth operation. |
| Fuel system | Injection. Suzuki Dual Throttle valve (SDTV) fuel injection, featuring 36mm throttle bodies. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1255.00 ccm (76.58 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 97.00 HP (70.8 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 108.00 Nm (11.0 kgf-m or 79.7 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | RK GB50GSVZ3, 118 links |
Suzuki GSX1250FA Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Suzuki GSX1250FA Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Transistorized |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki GSX1250FA has?
The Suzuki GSX1250FA has 97.00 HP (70.8 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX1250FA?
The Suzuki GSX1250FA seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX1250FA has?
The Suzuki GSX1250FA has 6 gears.
The Suzuki GSX1250FA has 97.00 HP (70.8 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX1250FA?
The Suzuki GSX1250FA seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX1250FA has?
The Suzuki GSX1250FA has 6 gears.