Suzuki GSX-S125 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
15 HP
14.75 PS / 11 kW
14.75 PS / 11 kW
123 MPG
1.92 L/100 km
147 MPG UK
1.92 L/100 km
147 MPG UK
6-speed
293 lbs
/ 133.0 kg
/ 133.0 kg
Suzuki GSX-S125 General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki GSX-S125 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Suzuki GSX-S125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Length | 2,000 mm (78.7 inches) |
| Width | 745 mm (29.3 inches) |
| Height | 1,035 mm (40.7 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/80-M17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-M17 |
| Front brakes | Single disc. Petal |
| Rear brakes | Single disc. Petal |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | - |
Suzuki GSX-S125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 62.0 x 41.2 mm (2.4 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 14.75 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 11.50 Nm (1.2 kgf-m or 8.5 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multi-disc |
| Driveline | - |
Suzuki GSX-S125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.92 litres/100 km (52.1 km/l or 122.51 mpg) |
| CO2 emissions | 44.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Suzuki GSX-S125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electric |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki GSX-S125 has?
The Suzuki GSX-S125 has 14.75 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX-S125?
The Suzuki GSX-S125 seat height is 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX-S125 has?
The Suzuki GSX-S125 has 6 gears.
The Suzuki GSX-S125 has 14.75 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX-S125?
The Suzuki GSX-S125 seat height is 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX-S125 has?
The Suzuki GSX-S125 has 6 gears.