Suzuki GSX-S1000F Specs
(2019)
Key Specs
In-line four, four-stroke
146 HP
147.51 PS / 108 kW
147.51 PS / 108 kW
6-speed
472 lbs
/ 214.0 kg
/ 214.0 kg
Suzuki GSX-S1000F General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki GSX-S1000F |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Suzuki GSX-S1000F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Length | 2,115 mm (83.3 inches) |
| Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Height | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 100 mm (3.9 inches) |
| Wheels details | 6-spoke lightweight cast aluminum wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | - |
Suzuki GSX-S1000F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 73.4 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 147.51 HP (107.7 kW)) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 146.45 Nm (14.9 kgf-m or 108.0 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 4-2-1 exhaust system |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Rack and pinion clutch |
| Driveline | - |
Suzuki GSX-S1000F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Suzuki GSX-S1000F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki GSX-S1000F has?
The Suzuki GSX-S1000F has 147.51 HP (107.7 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX-S1000F?
The Suzuki GSX-S1000F seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX-S1000F has?
The Suzuki GSX-S1000F has 6 gears.
The Suzuki GSX-S1000F has 147.51 HP (107.7 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki GSX-S1000F?
The Suzuki GSX-S1000F seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki GSX-S1000F has?
The Suzuki GSX-S1000F has 6 gears.