Suzuki Boulevard M50 Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
52 HP
53.00 PS / 39 kW
53.00 PS / 39 kW
5-speed
593 lbs
/ 269.0 kg
/ 269.0 kg
Suzuki Boulevard M50 General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki Boulevard M50 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
Suzuki Boulevard M50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double-cradle steel frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Length | 2,395 mm (94.3 inches) |
| Width | 890 mm (35.0 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Cast-aluminum, black |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-M16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-M15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 180 mm (7.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 269.0 kg (593.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | 105 mm (4.1 inches) |
Suzuki Boulevard M50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 45-degree V-Twin, black finish on the engine and air cleaner |
| Fuel system | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve System |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 53.00 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM |
| Maximum torque | 69.00 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Suzuki Boulevard M50 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Suzuki Boulevard M50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | 3D-mapped digital ignition system |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki Boulevard M50 has?
The Suzuki Boulevard M50 has 53.00 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki Boulevard M50?
The Suzuki Boulevard M50 seat height is 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Boulevard M50 has?
The Suzuki Boulevard M50 has 5 gears.
The Suzuki Boulevard M50 has 53.00 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki Boulevard M50?
The Suzuki Boulevard M50 seat height is 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Boulevard M50 has?
The Suzuki Boulevard M50 has 5 gears.