Suzuki Boulevard M109R B O S S Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
123 HP
125.00 PS / 92 kW
125.00 PS / 92 kW
5-speed
765 lbs
/ 347.0 kg
/ 347.0 kg
Suzuki Boulevard M109R B O S S General Information |
|
| Brand | Suzuki |
| Model | Suzuki Boulevard M109R B O S S |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
Suzuki Boulevard M109R B O S S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double cradle steel frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,710 mm (67.3 inches) |
| Length | 2,450 mm (96.5 inches) |
| Width | 875 mm (34.4 inches) |
| Height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/70-R18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 240/40-R18 |
| Front brakes | Double disc. Dual piston |
| Rear brakes | Single disc. Single piston |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 275 mm (10.8 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 347.0 kg (765.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 18.55 litres (4.90 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension Travel | 118 mm (4.6 inches) |
Suzuki Boulevard M109R B O S S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 54-degree V-Twin |
| Fuel system | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve system |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1783.00 ccm (108.80 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 112.0 x 90.5 mm (4.4 x 3.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 125.00 HP (91.2 kW)) @ 6200 RPM |
| Maximum torque | 160.00 Nm (16.3 kgf-m or 118.0 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wer sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 2-into-1-into-2 stainless steel blacked-out exhaust |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Wet multi-plate |
| Driveline | Constant mesh |
Suzuki Boulevard M109R B O S S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Suzuki Boulevard M109R B O S S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Tank-mounted analog speedometer and LCD odometer, dual tripmeters, fuel gauge and clock. |
| Lights | - |
How much horsepower does a Suzuki Boulevard M109R B O S S has?
The Suzuki Boulevard M109R B O S S has 125.00 HP (91.2 kW)) @ 6200 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki Boulevard M109R B O S S?
The Suzuki Boulevard M109R B O S S seat height is 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Boulevard M109R B O S S has?
The Suzuki Boulevard M109R B O S S has 5 gears.
The Suzuki Boulevard M109R B O S S has 125.00 HP (91.2 kW)) @ 6200 RPM.
How tall (seat height) is a Suzuki Boulevard M109R B O S S?
The Suzuki Boulevard M109R B O S S seat height is 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Suzuki Boulevard M109R B O S S has?
The Suzuki Boulevard M109R B O S S has 5 gears.