Sommer Diesel 516 Specs
(2019)
Key Specs
Diesel
12 HP
12.00 PS / 9 kW
12.00 PS / 9 kW
65 Mph
105.0 km/h
105.0 km/h
94 MPG
2.5 L/100 km
113 MPG UK
2.5 L/100 km
113 MPG UK
4-speed
397 lbs
/ 180.0 kg
/ 180.0 kg
Sommer Diesel 516 General Information |
|
| Brand | Sommer |
| Model | Sommer Diesel 516 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 year factory warranty |
Sommer Diesel 516 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel tube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Stainless steel rims, wire spoked |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.25-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.50-19 |
| Front brakes | Single disc. Optional drum brake |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 280 mm (11.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 152 mm (6.0 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Dry Weight | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0727 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopi fork |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
Sommer Diesel 516 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Diesel |
| Engine details | Hatz 1B40 engine |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 516.00 ccm (31.49 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 93.0 x 76.0 mm (3.7 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 20.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.00 HP (8.8 kW)) @ 3500 RPM |
| Maximum torque | 27.50 Nm (2.8 kgf-m or 20.3 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Engine Maximum RPM | 4000 |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | 5-plate in oil bath |
| Driveline | - |
Sommer Diesel 516 Performance |
|
| Top Speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 2.50 litres/100 km (40.0 km/l or 94.09 mpg) |
| CO2 emissions | 66.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Euro 4 |
Sommer Diesel 516 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | Iskra 1 kW starter. Alternator 200W. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Analogue instruments |
| Lights | - |
How much horsepower does a Sommer Diesel 516 has?
The Sommer Diesel 516 has 12.00 HP (8.8 kW)) @ 3500 RPM.
How fast is a Sommer Diesel 516?
The Sommer Diesel 516 top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How much does a Sommer Diesel 516 weighs?
The Sommer Diesel 516 weighs 165.0 kg (363.8 pounds).
How tall (seat height) is a Sommer Diesel 516?
The Sommer Diesel 516 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Sommer Diesel 516 has?
The Sommer Diesel 516 has 4 gears.
The Sommer Diesel 516 has 12.00 HP (8.8 kW)) @ 3500 RPM.
How fast is a Sommer Diesel 516?
The Sommer Diesel 516 top speed is 105.0 km/h (65.2 mph).
How much does a Sommer Diesel 516 weighs?
The Sommer Diesel 516 weighs 165.0 kg (363.8 pounds).
How tall (seat height) is a Sommer Diesel 516?
The Sommer Diesel 516 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Sommer Diesel 516 has?
The Sommer Diesel 516 has 4 gears.