Silence S01 Plus Specs
(2023)
Key Specs
Electric
0 HP
0.0906 PS / 0 kW
0.0906 PS / 0 kW
68 Mph
110.0 km/h
110.0 km/h
1-speed
335 lbs
/ 152.0 kg
/ 152.0 kg
Silence S01 Plus General Information |
|
| Brand | Silence |
| Model | Silence S01 Plus |
| Start year | 2023 |
| Year | 2023 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Silence S01 Plus Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Length | 2026 mm (79.8 inches) |
| Width | 732 mm (28.8 inches) |
| Height | 1139 mm (44.8 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/70-14 |
| Front brakes | Single disc. CBS |
| Rear brakes | Single disc. Regenerative CBS brakes |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Dry Weight | 111.0 kg (244.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0906 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Silence S01 Plus Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Electric |
| Engine details | HUB motor |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1043.0 ccm (63.64 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 0.0906 HP/kg |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 1-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Silence S01 Plus Performance |
|
| Top Speed | 110.0 km/h (68.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Silence S01 Plus Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | LED lights |
How much horsepower does a Silence S01 Plus has?
The Silence S01 Plus has 0.0906 HP/kg.
How fast is a Silence S01 Plus?
The Silence S01 Plus top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Silence S01 Plus weighs?
The Silence S01 Plus weighs 111.0 kg (244.7 pounds).
How tall (seat height) is a Silence S01 Plus?
The Silence S01 Plus seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Silence S01 Plus has?
The Silence S01 Plus has 1 gears.
The Silence S01 Plus has 0.0906 HP/kg.
How fast is a Silence S01 Plus?
The Silence S01 Plus top speed is 110.0 km/h (68.4 mph).
How much does a Silence S01 Plus weighs?
The Silence S01 Plus weighs 111.0 kg (244.7 pounds).
How tall (seat height) is a Silence S01 Plus?
The Silence S01 Plus seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Silence S01 Plus has?
The Silence S01 Plus has 1 gears.