Moto Guzzi V7 III Milano Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
51 HP
52.00 PS / 38 kW
52.00 PS / 38 kW
5-speed
470 lbs
/ 213.0 kg
/ 213.0 kg
Moto Guzzi V7 III Milano General Information |
|
| Brand | Moto Guzzi |
| Model | Moto Guzzi V7 III Milano |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | Two-year manufacturer’s warranty and roadside assistance for one year |
Moto Guzzi V7 III Milano Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double cradle tubular frame in ALS steel with detachable rear subframe |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,449 mm (57.0 inches) |
| Length | 2,185 mm (86.0 inches) |
| Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Height | 1,113 mm (43.8 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | 106 mm (4.2 inches) |
| Wheels details | Cast aluminum alloy multi-spoke black anodized Rims |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-17 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Brembo caliper with 4 differentiated pistons |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 213.0 kg (469.6 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork with 40 mm stanchions |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Light alloy swingarm, 2 shock absorbers with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 93 mm (3.7 inches) |
Moto Guzzi V7 III Milano Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 90° V-twin |
| Fuel system | Injection. Weber-Marelli electronic fuel injection. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Pushrods |
| Maximum power - Output - Horsepower | 52.00 HP (38.0 kW)) @ 6200 RPM |
| Maximum torque | 60.00 Nm (6.1 kgf-m or 44.3 ft.lbs) @ 4900 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Forced circulation with lobe pump - circuit capacity: 1.78 Kg |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Three-way catalytic converter with double lambda probe |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Moto Guzzi V7 III Milano Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Moto Guzzi V7 III Milano Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Moto Guzzi V7 III Milano has?
The Moto Guzzi V7 III Milano has 52.00 HP (38.0 kW)) @ 6200 RPM.
How tall (seat height) is a Moto Guzzi V7 III Milano?
The Moto Guzzi V7 III Milano seat height is 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Moto Guzzi V7 III Milano has?
The Moto Guzzi V7 III Milano has 5 gears.
The Moto Guzzi V7 III Milano has 52.00 HP (38.0 kW)) @ 6200 RPM.
How tall (seat height) is a Moto Guzzi V7 III Milano?
The Moto Guzzi V7 III Milano seat height is 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Moto Guzzi V7 III Milano has?
The Moto Guzzi V7 III Milano has 5 gears.