Kymco X-Town 300i Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
23 HP
23.00 PS / 17 kW
23.00 PS / 17 kW
Automatic
Kymco X-Town 300i General Information |
|
| Brand | Kymco |
| Model | Kymco X-Town 300i |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-Year Factory Warranty |
Kymco X-Town 300i Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,544 mm (60.8 inches) |
| Length | 2,256 mm (88.8 inches) |
| Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Height | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 110 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/80-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-13 |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 180.6 kg (398.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1273 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Under Seat Storage |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Twin Shocks with 5-Step Preload Adjustment |
| Rear Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
Kymco X-Town 300i Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 275.60 ccm (16.82 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 72.7 x 66.4 mm (2.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 22.51 Nm (2.3 kgf-m or 16.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | CVT |
Kymco X-Town 300i Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kymco X-Town 300i Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electric |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Speedometer, Tachometer, Odometer, Trip meter, Clock, Fuel and Temp, and 12 Volt accessory outlet |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kymco X-Town 300i has?
The Kymco X-Town 300i has 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM.
How much does a Kymco X-Town 300i weighs?
The Kymco X-Town 300i weighs 180.6 kg (398.2 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco X-Town 300i?
The Kymco X-Town 300i seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kymco X-Town 300i has?
The Kymco X-Town 300i has Automatic gears.
The Kymco X-Town 300i has 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM.
How much does a Kymco X-Town 300i weighs?
The Kymco X-Town 300i weighs 180.6 kg (398.2 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco X-Town 300i?
The Kymco X-Town 300i seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kymco X-Town 300i has?
The Kymco X-Town 300i has Automatic gears.