Kymco Super 8 50X Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
2 HP
1.90 PS / 1 kW
1.90 PS / 1 kW
72 MPG
3.27 L/100 km
86 MPG UK
3.27 L/100 km
86 MPG UK
Automatic
Kymco Super 8 50X General Information |
|
| Brand | Kymco |
| Model | Kymco Super 8 50X |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-Year Factory Warranty |
Kymco Super 8 50X Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,321 mm (52.0 inches) |
| Length | 1,933 mm (76.1 inches) |
| Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Height | 1,128 mm (44.4 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 95.5 kg (210.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0199 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Underseat Storage |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Mono Shock |
| Rear Suspension Travel | 25 mm (1.0 inches) |
Kymco Super 8 50X Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 1.90 HP (1.4 kW)) @ 7400 RPM |
| Maximum torque | 3.12 Nm (0.3 kgf-m or 2.3 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Wet, multiplate |
| Driveline | CVT |
Kymco Super 8 50X Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.27 litres/100 km (30.6 km/l or 71.93 mpg) |
| CO2 emissions | 75.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Kymco Super 8 50X Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kymco Super 8 50X has?
The Kymco Super 8 50X has 1.90 HP (1.4 kW)) @ 7400 RPM.
How much does a Kymco Super 8 50X weighs?
The Kymco Super 8 50X weighs 95.5 kg (210.5 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco Super 8 50X?
The Kymco Super 8 50X seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kymco Super 8 50X has?
The Kymco Super 8 50X has Automatic gears.
The Kymco Super 8 50X has 1.90 HP (1.4 kW)) @ 7400 RPM.
How much does a Kymco Super 8 50X weighs?
The Kymco Super 8 50X weighs 95.5 kg (210.5 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco Super 8 50X?
The Kymco Super 8 50X seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kymco Super 8 50X has?
The Kymco Super 8 50X has Automatic gears.