Kymco Like S 125i Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Kymco Like S 125i General Information |
|
| Brand | Kymco |
| Model | Kymco Like S 125i |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kymco Like S 125i Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,314 mm (51.7 inches) |
| Length | 1,935 mm (76.2 inches) |
| Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Height | 1,145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Kymco Like S 125i Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 10.40 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Kymco Like S 125i Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kymco Like S 125i Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Kymco Like S 125i weighs?
The Kymco Like S 125i weighs 110.0 kg (242.5 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco Like S 125i?
The Kymco Like S 125i seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
The Kymco Like S 125i weighs 110.0 kg (242.5 pounds).
How tall (seat height) is a Kymco Like S 125i?
The Kymco Like S 125i seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.