KTM 790 Adventure Specs
(2019)
Key Specs
Twin, four-stroke
93 HP
93.87 PS / 69 kW
93.87 PS / 69 kW
6-speed
KTM 790 Adventure General Information |
|
| Brand | KTM |
| Model | KTM 790 Adventure |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
KTM 790 Adventure Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Chromium-Molybdenum-Steel frame using the engine as stressed element, powder coated |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 233 mm (9.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Maxxis Supermaxx ST tires |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4967 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP upside-down |
| Front Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | WP shock absorber with Pro-Lever linkage |
| Rear Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
KTM 790 Adventure Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 799.00 ccm (48.75 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 88.0 x 65.7 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 93.87 HP (68.5 kW)) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 2 oil pumps |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | PASCâ„¢ antihopping clutch, mechanically operated |
| Driveline | - |
KTM 790 Adventure Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
KTM 790 Adventure Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Bosch EMS with RBW |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | LED headlight |
How much horsepower does a KTM 790 Adventure has?
The KTM 790 Adventure has 93.87 HP (68.5 kW)).
How much does a KTM 790 Adventure weighs?
The KTM 790 Adventure weighs 189.0 kg (416.7 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 790 Adventure?
The KTM 790 Adventure seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 790 Adventure has?
The KTM 790 Adventure has 6 gears.
The KTM 790 Adventure has 93.87 HP (68.5 kW)).
How much does a KTM 790 Adventure weighs?
The KTM 790 Adventure weighs 189.0 kg (416.7 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 790 Adventure?
The KTM 790 Adventure seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 790 Adventure has?
The KTM 790 Adventure has 6 gears.