KTM 690 SMC R Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
66 HP
67.00 PS / 49 kW
67.00 PS / 49 kW
6-speed
KTM 690 SMC R General Information |
|
| Brand | KTM |
| Model | KTM 690 SMC R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
KTM 690 SMC R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Chromium-Molybdenum steel trellis frame, powder coated |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 270 mm (10.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Orange rime. Conti AttackSM tubeless tyres. |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc. Bosch 9M+ ABS. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes | Single disc. Bosch 9M+ ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4558 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP USD Ø 48 mm |
| Front Suspension Travel | 215 mm (8.5 inches) |
| Rear Suspension | WP shock absorber with Pro-Lever linkage |
| Rear Suspension Travel | 240 mm (9.4 inches) |
KTM 690 SMC R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 105.0 x 80.0 mm (4.1 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 67.00 HP (48.9 kW)) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 2 oil pumps |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | PASC (TM) slipper clutch, hydraulically actuated |
| Driveline | 5/8 x 1/4 X Ring. Primary drive: 36:79. |
KTM 690 SMC R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
KTM 690 SMC R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Keihin EMS with RBW, twin ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a KTM 690 SMC R has?
The KTM 690 SMC R has 67.00 HP (48.9 kW)).
How much does a KTM 690 SMC R weighs?
The KTM 690 SMC R weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 690 SMC R?
The KTM 690 SMC R seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 690 SMC R has?
The KTM 690 SMC R has 6 gears.
The KTM 690 SMC R has 67.00 HP (48.9 kW)).
How much does a KTM 690 SMC R weighs?
The KTM 690 SMC R weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 690 SMC R?
The KTM 690 SMC R seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 690 SMC R has?
The KTM 690 SMC R has 6 gears.