KTM 350 EXC-F Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
62 MPG
3.77 L/100 km
75 MPG UK
3.77 L/100 km
75 MPG UK
6-speed
KTM 350 EXC-F General Information |
|
| Brand | KTM |
| Model | KTM 350 EXC-F |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
KTM 350 EXC-F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Chrome-molybdenum steel central-tube frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 355 mm (14.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP USD Ø 48 mm |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP Xplor PDS shock absorber |
| Rear Suspension Travel | 310 mm (12.2 inches) |
KTM 350 EXC-F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | 12800 |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Driveline | 5/8 x 1/4 |
KTM 350 EXC-F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.77 litres/100 km (26.5 km/l or 62.39 mpg) |
| CO2 emissions | 87.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Euro 4 |
KTM 350 EXC-F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Keihin EMS |
| Electrical Details | 196 W AC generator |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a KTM 350 EXC-F weighs?
The KTM 350 EXC-F weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 350 EXC-F?
The KTM 350 EXC-F seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 350 EXC-F has?
The KTM 350 EXC-F has 6 gears.
The KTM 350 EXC-F weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 350 EXC-F?
The KTM 350 EXC-F seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 350 EXC-F has?
The KTM 350 EXC-F has 6 gears.