KTM 1290 Super Adventure S Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
158 HP
160.00 PS / 118 kW
160.00 PS / 118 kW
6-speed
KTM 1290 Super Adventure S General Information |
|
| Brand | KTM |
| Model | KTM 1290 Super Adventure S |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
KTM 1290 Super Adventure S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Chromium-Molybdenum steel trellis frame, powder coated |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 220 mm (8.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Alloy rims |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/60-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7442 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP Semi-active suspension USD Ø 48 mm |
| Front Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | WP Semi-active suspension monoshock |
| Rear Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
KTM 1290 Super Adventure S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 75° V arrangement |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1301.00 ccm (79.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 108.0 x 71.0 mm (4.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 160.00 HP (116.8 kW)) |
| Maximum torque | 140.00 Nm (14.3 kgf-m or 103.3 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 3 pumps |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | PASC slipper clutch, hydraulically actuated |
| Driveline | 5/8 x 5/16 X Ring. Primary drive: 40:76. |
KTM 1290 Super Adventure S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
KTM 1290 Super Adventure S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Keihin EMS with RBW and cruise control, double ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | 6.5” TFT display |
| Lights | - |
How much horsepower does a KTM 1290 Super Adventure S has?
The KTM 1290 Super Adventure S has 160.00 HP (116.8 kW)).
How much does a KTM 1290 Super Adventure S weighs?
The KTM 1290 Super Adventure S weighs 215.0 kg (474.0 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 1290 Super Adventure S?
The KTM 1290 Super Adventure S seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 1290 Super Adventure S has?
The KTM 1290 Super Adventure S has 6 gears.
The KTM 1290 Super Adventure S has 160.00 HP (116.8 kW)).
How much does a KTM 1290 Super Adventure S weighs?
The KTM 1290 Super Adventure S weighs 215.0 kg (474.0 pounds).
How tall (seat height) is a KTM 1290 Super Adventure S?
The KTM 1290 Super Adventure S seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a KTM 1290 Super Adventure S has?
The KTM 1290 Super Adventure S has 6 gears.