Keeway Superlight 125 Standard E4 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
10.46 PS / 8 kW
10.46 PS / 8 kW
5-speed
Keeway Superlight 125 Standard E4 General Information |
|
| Brand | Keeway |
| Model | Keeway Superlight 125 Standard E4 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Keeway Superlight 125 Standard E4 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | 2,260 mm (89.0 inches) |
| Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 275 mm (10.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 160 mm (6.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0781 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Saddle bags |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Telescopic coil spring oil damped |
| Rear Suspension Travel | 80 mm (3.1 inches) |
Keeway Superlight 125 Standard E4 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Valves (OHV) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 10.46 HP (7.6 kW)) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | 8.90 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-plate |
| Driveline | - |
Keeway Superlight 125 Standard E4 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Keeway Superlight 125 Standard E4 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | C.D.I |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Keeway Superlight 125 Standard E4 has?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 has 10.46 HP (7.6 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Keeway Superlight 125 Standard E4 weighs?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 weighs 134.0 kg (295.4 pounds).
How tall (seat height) is a Keeway Superlight 125 Standard E4?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Keeway Superlight 125 Standard E4 has?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 has 5 gears.
The Keeway Superlight 125 Standard E4 has 10.46 HP (7.6 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Keeway Superlight 125 Standard E4 weighs?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 weighs 134.0 kg (295.4 pounds).
How tall (seat height) is a Keeway Superlight 125 Standard E4?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Keeway Superlight 125 Standard E4 has?
The Keeway Superlight 125 Standard E4 has 5 gears.