Kawasaki Z1000 Specs
(2019)
Key Specs
In-line four, four-stroke
140 HP
142.00 PS / 104 kW
142.00 PS / 104 kW
6-speed
487 lbs
/ 221.0 kg
/ 221.0 kg
Kawasaki Z1000 General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Z1000 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki Z1000 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Twin-tube, aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Length | 2,045 mm (80.5 inches) |
| Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Height | 1,055 mm (41.5 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Dual semi-floating 310mm petal discs |
| Rear brakes | Single disc. Single 250mm petal disc, Caliper:Single-piston |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 250 mm (9.8 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41 mm inverted fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link, gas-charged shock, with stepless rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
Kawasaki Z1000 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Keihin |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1043.00 ccm (63.64 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 142.00 HP (103.6 kW)) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 111.00 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki Z1000 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki Z1000 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Z1000 has?
The Kawasaki Z1000 has 142.00 HP (103.6 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Z1000?
The Kawasaki Z1000 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Z1000 has?
The Kawasaki Z1000 has 6 gears.
The Kawasaki Z1000 has 142.00 HP (103.6 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Z1000?
The Kawasaki Z1000 seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Z1000 has?
The Kawasaki Z1000 has 6 gears.