Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
47 HP
48.00 PS / 35 kW
48.00 PS / 35 kW
5-speed
657 lbs
/ 298.1 kg
/ 298.1 kg
Kawasaki Vulcan 900 Classic LT General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Vulcan 900 Classic LT |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | 24 Months |
Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Semi-double cradle, high-tensile steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Length | 2,464 mm (97.0 inches) |
| Width | 1,006 mm (39.6 inches) |
| Height | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Seat Height | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 160 mm (6.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/70-15 |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 270 mm (10.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 298.1 kg (657.1 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Saddle bags |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 104 mm (4.1 inches) |
Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. DFI® 34mm throttle bodies (2) with sub-throttle valves |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 48.00 HP (35.0 kW)) @ 5200 RPM |
| Maximum torque | 78.92 Nm (8.0 kgf-m or 58.2 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | Kevlar-reinforced belt |
Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki Vulcan 900 Classic LT Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCBI with Electronic Advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has?
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 48.00 HP (35.0 kW)) @ 5200 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT seat height is 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has?
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 5 gears.
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 48.00 HP (35.0 kW)) @ 5200 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT seat height is 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has?
The Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 5 gears.