Kawasaki Ninja ZX-6R Specs
(2019)
Key Specs
In-line four, four-stroke
124 HP
126.19 PS / 93 kW
126.19 PS / 93 kW
6-speed
432 lbs
/ 196.0 kg
/ 196.0 kg
Kawasaki Ninja ZX-6R General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-6R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki Ninja ZX-6R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Twin spar, cast aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Length | 2,025 mm (79.7 inches) |
| Width | 710 mm (28.0 inches) |
| Height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 102 mm (4.0 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Optional ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, top-out spring and pillow ball upper mount. Compression damping |
| Rear Suspension Travel | 134 mm (5.3 inches) |
Kawasaki Ninja ZX-6R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. DFI® with 38mm Keihin throttle bodies (4) and oval sub-throttles |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 636.00 ccm (38.81 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 67.0 x 45.1 mm (2.6 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 126.19 HP (92.1 kW)) @ 13500 RPM |
| Maximum torque | 70.80 Nm (7.2 kgf-m or 52.2 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki Ninja ZX-6R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki Ninja ZX-6R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCBI with digital advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Ninja ZX-6R has?
The Kawasaki Ninja ZX-6R has 126.19 HP (92.1 kW)) @ 13500 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja ZX-6R?
The Kawasaki Ninja ZX-6R seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja ZX-6R has?
The Kawasaki Ninja ZX-6R has 6 gears.
The Kawasaki Ninja ZX-6R has 126.19 HP (92.1 kW)) @ 13500 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja ZX-6R?
The Kawasaki Ninja ZX-6R seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja ZX-6R has?
The Kawasaki Ninja ZX-6R has 6 gears.