Kawasaki Ninja ZX-10R Specs
(2019)
Key Specs
In-line four, four-stroke
197 HP
200.00 PS / 147 kW
200.00 PS / 147 kW
40 MPG
5.9 L/100 km
48 MPG UK
5.9 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
454 lbs
/ 206.0 kg
/ 206.0 kg
Kawasaki Ninja ZX-10R General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-10R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki Ninja ZX-10R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Twin spar, cast aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | 2,090 mm (82.3 inches) |
| Width | 740 mm (29.1 inches) |
| Height | 1,145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | 107 mm (4.2 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Optional ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 206.0 kg (454.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm inverted Balance Free Fork, adjustable stepless rebound and compression damping, spring preload adjustability |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with gas-charged shock and top-out spring. Compression damping |
| Rear Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
Kawasaki Ninja ZX-10R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. DFI® with 47mm Mikuni throttle bodies (4) with oval sub-throttles, two injectors per cylinder |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 200.00 HP (146.0 kW)) @ 13000 RPM |
| Maximum torque | 113.50 Nm (11.6 kgf-m or 83.7 ft.lbs) @ 11600 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki Ninja ZX-10R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| CO2 emissions | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Kawasaki Ninja ZX-10R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCBI with digital advance and Sport-Kawasaki Traction Control (S-KTRC) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Ninja ZX-10R has?
The Kawasaki Ninja ZX-10R has 200.00 HP (146.0 kW)) @ 13000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja ZX-10R?
The Kawasaki Ninja ZX-10R seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja ZX-10R has?
The Kawasaki Ninja ZX-10R has 6 gears.
The Kawasaki Ninja ZX-10R has 200.00 HP (146.0 kW)) @ 13000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja ZX-10R?
The Kawasaki Ninja ZX-10R seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja ZX-10R has?
The Kawasaki Ninja ZX-10R has 6 gears.