Kawasaki Ninja H2 Carbon Specs
(2019)© Kawasaki
Key Specs
In-line four, four-stroke
225 HP
227.97 PS / 168 kW
227.97 PS / 168 kW
28 MPG
8.53 L/100 km
33 MPG UK
8.53 L/100 km
33 MPG UK
6-speed
525 lbs
/ 238.1 kg
/ 238.1 kg
Kawasaki Ninja H2 Carbon General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Ninja H2 Carbon |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki Ninja H2 Carbon Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Trellis, high-tensile steel with Swingarm Mounting Plate |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Length | 2,085 mm (82.1 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 103 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 200/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Dual radial-mount, opposed 4-piston calipers, dual semi-floating discs, KIBS ABS |
| Rear brakes | Single disc. Brembo, opposed 2-piston |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 250 mm (9.8 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 238.1 kg (524.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak, Öhlins TTX36 gas-charged shock with piggyback reservoir, compression damping, rebound damping, preload adjustability and top-out spring |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
Kawasaki Ninja H2 Carbon Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | Kawasaki supercharger intake system |
| Fuel system | Injection. Centrifugal-type supercharger |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 227.97 HP (166.4 kW)) @ 11500 RPM |
| Maximum torque | 141.70 Nm (14.4 kgf-m or 104.5 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki Ninja H2 Carbon Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 8.53 litres/100 km (11.7 km/l or 27.58 mpg) |
| CO2 emissions | 197.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Kawasaki Ninja H2 Carbon Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Ninja H2 Carbon has?
The Kawasaki Ninja H2 Carbon has 227.97 HP (166.4 kW)) @ 11500 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja H2 Carbon?
The Kawasaki Ninja H2 Carbon seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja H2 Carbon has?
The Kawasaki Ninja H2 Carbon has 6 gears.
The Kawasaki Ninja H2 Carbon has 227.97 HP (166.4 kW)) @ 11500 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja H2 Carbon?
The Kawasaki Ninja H2 Carbon seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki Ninja H2 Carbon has?
The Kawasaki Ninja H2 Carbon has 6 gears.