Kawasaki Ninja 125 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
9 HP
9.52 PS / 7 kW
9.52 PS / 7 kW
223 lbs
/ 101.0 kg
/ 101.0 kg
Kawasaki Ninja 125 General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki Ninja 125 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | 24 Months Unlimited Kilometres |
Kawasaki Ninja 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,175 mm (46.3 inches) |
| Length | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Height | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 185 mm (7.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.40 litres (1.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with adjustable preload |
| Rear Suspension Travel | - |
Kawasaki Ninja 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 50.6 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.52 HP (6.9 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Kawasaki Ninja 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki Ninja 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki Ninja 125 has?
The Kawasaki Ninja 125 has 9.52 HP (6.9 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja 125?
The Kawasaki Ninja 125 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
The Kawasaki Ninja 125 has 9.52 HP (6.9 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki Ninja 125?
The Kawasaki Ninja 125 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.