Kawasaki KX 85 II Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
170 lbs
/ 77.0 kg
/ 77.0 kg
Kawasaki KX 85 II General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki KX 85 II |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Cross / motocross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki KX 85 II Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Perimeter, aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Length | 1,920 mm (75.6 inches) |
| Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 70/100-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/100-16 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 184 mm (7.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 77.0 kg (169.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with adjustable spring preload, 24-way compression and 21-way rebound |
| Rear Suspension Travel | 275 mm (10.8 inches) |
Kawasaki KX 85 II Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Keihin PWX20 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 84.60 ccm (5.16 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 48.5 x 45.8 mm (1.9 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | - |
Kawasaki KX 85 II Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki KX 85 II Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Kawasaki KX 85 II?
The Kawasaki KX 85 II seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Kawasaki KX 85 II seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.