Kawasaki KLX450R Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
278 lbs
/ 126.0 kg
/ 126.0 kg
Kawasaki KLX450R General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki KLX450R |
| Start year | 2023 |
| Year | 2023 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | 3 Months Parts Only |
Kawasaki KLX450R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Perimeter, aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Length | 2175 mm (85.6 inches) |
| Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Height | 1250 mm (49.2 inches) |
| Seat Height | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 315 mm (12.4 inches) |
| Trail size | 122 mm (4.8 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-18 |
| Front brakes | Single disc. Semi-floating petal disc, dual piston caliper. |
| Rear brakes | Single disc. Petal disc, single-piston caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 126.0 kg (277.8 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 48 mm inverted AOS type telescopic fork with 22-way compression and 18-way rebound damping |
| Front Suspension Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak with 22-way low-speed, 2 turns or more high speed compression damping, 22 way rebound damping and adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 315 mm (12.4 inches) |
Kawasaki KLX450R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR MX40 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain (final drive) |
| Clutch type | Wet multi-disc, manual |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki KLX450R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki KLX450R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital AC-CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Kawasaki KLX450R?
The Kawasaki KLX450R seat height is 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki KLX450R has?
The Kawasaki KLX450R has 5 gears.
The Kawasaki KLX450R seat height is 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Kawasaki KLX450R has?
The Kawasaki KLX450R has 5 gears.