Kawasaki KLX250S Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
670 lbs
/ 304.3 kg
/ 304.3 kg
Kawasaki KLX250S General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki KLX250S |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 Month Limited Warranty |
Kawasaki KLX250S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular, Semi-Double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Height | 1,204 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 284 mm (11.2 inches) |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 304.3 kg (670.9 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopi fork |
| Front Suspension Travel | 10 mm (0.4 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm |
| Rear Suspension Travel | 9 mm (0.4 inches) |
Kawasaki KLX250S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. DFI® with 34mm throttle body |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 20.61 Nm (2.1 kgf-m or 15.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multiplate |
| Driveline | Sealed chain |
Kawasaki KLX250S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki KLX250S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electric CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Kawasaki KLX250S?
The Kawasaki KLX250S seat height is 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
The Kawasaki KLX250S seat height is 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.