Kawasaki J300 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
27 HP
27.22 PS / 20 kW
27.22 PS / 20 kW
421 lbs
/ 191.0 kg
/ 191.0 kg
Kawasaki J300 General Information |
|
| Brand | Kawasaki |
| Model | Kawasaki J300 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Kawasaki J300 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular diamond, steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,555 mm (61.2 inches) |
| Length | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Width | 715 mm (28.1 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | 113 mm (4.4 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/80-14M/C58S |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-13M/C64S |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks with 5-way adjustable preload |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Kawasaki J300 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 299.00 ccm (18.24 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 72.7 x 72.0 mm (2.9 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 27.22 HP (19.9 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Kawasaki J300 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Kawasaki J300 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | ECU Control (Full transistor) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Kawasaki J300 has?
The Kawasaki J300 has 27.22 HP (19.9 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki J300?
The Kawasaki J300 seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
The Kawasaki J300 has 27.22 HP (19.9 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Kawasaki J300?
The Kawasaki J300 seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.