Jawa-CZ 350 Style Specs
(2019)
Key Specs
Twin, two-stroke
22 HP
22.79 PS / 17 kW
22.79 PS / 17 kW
75 Mph
120.0 km/h
120.0 km/h
4-speed
Jawa-CZ 350 Style General Information |
|
| Brand | Jawa-CZ |
| Model | Jawa-CZ 350 Style |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | 24 months |
Jawa-CZ 350 Style Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.15-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.15-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 160 mm (6.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1480 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Telescopic units |
| Rear Suspension Travel | 80 mm (3.1 inches) |
Jawa-CZ 350 Style Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 22.79 HP (16.6 kW)) @ 5250 RPM |
| Maximum torque | 32.00 Nm (3.3 kgf-m or 23.6 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Jawa-CZ 350 Style Performance |
|
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Jawa-CZ 350 Style Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Jawa-CZ 350 Style has?
The Jawa-CZ 350 Style has 22.79 HP (16.6 kW)) @ 5250 RPM.
How fast is a Jawa-CZ 350 Style?
The Jawa-CZ 350 Style top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How much does a Jawa-CZ 350 Style weighs?
The Jawa-CZ 350 Style weighs 154.0 kg (339.5 pounds).
How tall (seat height) is a Jawa-CZ 350 Style?
The Jawa-CZ 350 Style seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Jawa-CZ 350 Style has?
The Jawa-CZ 350 Style has 4 gears.
The Jawa-CZ 350 Style has 22.79 HP (16.6 kW)) @ 5250 RPM.
How fast is a Jawa-CZ 350 Style?
The Jawa-CZ 350 Style top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How much does a Jawa-CZ 350 Style weighs?
The Jawa-CZ 350 Style weighs 154.0 kg (339.5 pounds).
How tall (seat height) is a Jawa-CZ 350 Style?
The Jawa-CZ 350 Style seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Jawa-CZ 350 Style has?
The Jawa-CZ 350 Style has 4 gears.