Indian Scout Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
6-speed
549 lbs
/ 249.0 kg
/ 249.0 kg
Indian Scout General Information |
|
| Brand | Indian |
| Model | Indian Scout |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years |
Indian Scout Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Length | 2,222 mm (87.5 inches) |
| Width | 880 mm (34.6 inches) |
| Height | 1,207 mm (47.5 inches) |
| Seat Height | 656 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 120 mm (4.7 inches) |
| Wheels details | Pirelli Night Dragon |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/80-16 |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Dry Weight | 242.0 kg (533.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Rear Suspension Travel | 76 mm (3.0 inches) |
Indian Scout Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Liquid Cooled V-Twin |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1133.00 ccm (69.14 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 99.0 x 73.6 mm (3.9 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 97.63 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Wet multiplate |
| Driveline | - |
Indian Scout Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Indian Scout Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Lights | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
How much does a Indian Scout weighs?
The Indian Scout weighs 242.0 kg (533.5 pounds).
How tall (seat height) is a Indian Scout?
The Indian Scout seat height is 656 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Indian Scout has?
The Indian Scout has 6 gears.
The Indian Scout weighs 242.0 kg (533.5 pounds).
How tall (seat height) is a Indian Scout?
The Indian Scout seat height is 656 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Indian Scout has?
The Indian Scout has 6 gears.