Indian Chief Vintage Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
6-speed
836 lbs
/ 379.0 kg
/ 379.0 kg
Indian Chief Vintage General Information |
|
| Brand | Indian |
| Model | Indian Chief Vintage |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years |
Indian Chief Vintage Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Cast Aluminum Frame with Integrated Air-Box |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,730 mm (68.1 inches) |
| Length | 2,630 mm (103.5 inches) |
| Width | 1,000 mm (39.4 inches) |
| Height | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Seat Height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 155 mm (6.1 inches) |
| Wheels details | Wire spoked. DunlopĀ® American Elite white wall tires. |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-B16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/65-B16 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 379.0 kg (835.6 pounds) |
| Dry Weight | 365.0 kg (804.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.80 litres (5.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Leather saddlebags |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 94 mm (3.7 inches) |
Indian Chief Vintage Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Thunder StrokeĀ® 111 |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1811.00 ccm (110.51 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 113.0 mm (4.0 x 4.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 161.36 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Split dual exhaust w/cross-over |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Wet, Multi-Plate |
| Driveline | - |
Indian Chief Vintage Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Indian Chief Vintage Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 42 Amps charging |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Tank mounted electronic speedometer with odometer; dual tripmeters; digital tachometer; |
| Lights | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
How much does a Indian Chief Vintage weighs?
The Indian Chief Vintage weighs 365.0 kg (804.7 pounds).
How tall (seat height) is a Indian Chief Vintage?
The Indian Chief Vintage seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Indian Chief Vintage has?
The Indian Chief Vintage has 6 gears.
The Indian Chief Vintage weighs 365.0 kg (804.7 pounds).
How tall (seat height) is a Indian Chief Vintage?
The Indian Chief Vintage seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Indian Chief Vintage has?
The Indian Chief Vintage has 6 gears.