Husqvarna TE 150 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
6-speed
Husqvarna TE 150 General Information |
|
| Brand | Husqvarna |
| Model | Husqvarna TE 150 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 Years |
Husqvarna TE 150 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Central-tube frame with double-cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Length | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 370 mm (14.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Black high-strength alloy rims by DID are coupled to CNC machined hubs using lightweight spokes and silver anodised aluminium nipples. Dunlop Geomax AT81 tires. |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-18 |
| Front brakes | Single disc. Magura twin-piston floating calliper, brake disc |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Magura single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 92.2 kg (203.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP-USD Xplor 48 with preload adjuster |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP shock absorber with linkage |
| Rear Suspension Travel | 330 mm (13.0 inches) |
Husqvarna TE 150 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | Reed intake. |
| Fuel system | Carburettor. 38mm flat slide Mikuni TMX carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 143.99 ccm (8.79 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.0 x 54.4 mm (2.3 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Mixture oil lubrication |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multi-disc clutch, Magura hydraulics |
| Driveline | 6-speed |
Husqvarna TE 150 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Husqvarna TE 150 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Kokusan EMS |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | Digital |
| Lights | - |
How much does a Husqvarna TE 150 weighs?
The Husqvarna TE 150 weighs 92.2 kg (203.3 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna TE 150?
The Husqvarna TE 150 seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna TE 150 has?
The Husqvarna TE 150 has 6 gears.
The Husqvarna TE 150 weighs 92.2 kg (203.3 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna TE 150?
The Husqvarna TE 150 seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna TE 150 has?
The Husqvarna TE 150 has 6 gears.