Husqvarna TC 50 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Automatic
Husqvarna TC 50 General Information |
|
| Brand | Husqvarna |
| Model | Husqvarna TC 50 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Cross / motocross |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 Years |
Husqvarna TC 50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Central-tube frame with double-cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,032 mm (40.6 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 252 mm (9.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 160 mm (6.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 41.5 kg (91.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP-USD, AER 35, 35 mm |
| Front Suspension Travel | 205 mm (8.1 inches) |
| Rear Suspension | WP shock absorber |
| Rear Suspension Travel | 185 mm (7.3 inches) |
Husqvarna TC 50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Mixture oil lubrication |
| Engine oil capacity | 0.90 litres (0.95 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Centrifugal clutch (adjustable) |
| Driveline | Single-speed automatic. Primary drive: 61. |
Husqvarna TC 50 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Husqvarna TC 50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Seletra 2p D36 |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Husqvarna TC 50 weighs?
The Husqvarna TC 50 weighs 41.5 kg (91.5 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna TC 50?
The Husqvarna TC 50 seat height is 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna TC 50 has?
The Husqvarna TC 50 has Automatic gears.
The Husqvarna TC 50 weighs 41.5 kg (91.5 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna TC 50?
The Husqvarna TC 50 seat height is 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna TC 50 has?
The Husqvarna TC 50 has Automatic gears.