Husqvarna FE 450 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
Husqvarna FE 450 General Information |
|
| Brand | Husqvarna |
| Model | Husqvarna FE 450 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Husqvarna FE 450 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | 25CrMo4 steel central-tube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 370 mm (14.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Wire spoked |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/80-18 |
| Front brakes | Single disc. Magura twin-piston floating calliper |
| Rear brakes | Single disc. Magura single-piston floating calliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 110.4 kg (243.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | WP-USD Xplor 48 with preload adjuster |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | WP shock absorber with linkage |
| Rear Suspension Travel | - |
Husqvarna FE 450 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.90 ccm (27.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, DDS multi-disc clutch, Magura hydraulics |
| Driveline | X-Ring 5/8 x 1/4ยด chain |
Husqvarna FE 450 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Husqvarna FE 450 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Keihin EMS |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Husqvarna FE 450 weighs?
The Husqvarna FE 450 weighs 110.4 kg (243.4 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna FE 450?
The Husqvarna FE 450 seat height is 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna FE 450 has?
The Husqvarna FE 450 has 6 gears.
The Husqvarna FE 450 weighs 110.4 kg (243.4 pounds).
How tall (seat height) is a Husqvarna FE 450?
The Husqvarna FE 450 seat height is 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Husqvarna FE 450 has?
The Husqvarna FE 450 has 6 gears.