Horex VR6 Classic HL Specs
(2019)
Key Specs
V6, four-stroke
159 HP
161.00 PS / 118 kW
161.00 PS / 118 kW
6-speed
Horex VR6 Classic HL General Information |
|
| Brand | Horex |
| Model | Horex VR6 Classic HL |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Horex VR6 Classic HL Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminum bridge frame with steel steering head |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 95 mm (3.7 inches) |
| Wheels details | Alluminium spoke wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Bosch ABS. Brembo radial 4-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. Bosch ABS. Brembo 2-piston caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 264 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7188 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Öhlins upside-down fork (Ø 43 mm) with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins TTX36 GP suspension struts with adjustable spring base, rebound and compression damping and built-in hydraulic spring preload adjustment |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
Horex VR6 Classic HL Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V6, four-stroke |
| Engine details | VR6 with only 15 degree V-angle mirrored cylinder offset. Triple overhead cam. |
| Fuel system | Turbo |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1218.00 ccm (74.32 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 3 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 161.00 HP (117.5 kW)) |
| Maximum torque | 128.00 Nm (13.1 kgf-m or 94.4 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Performance stainless steel exhaust system with CAT box centre silencer unit and two stainless steel rear silencers |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multi-disc oil bath clutch, operated hydraulically. 1:2.47 ratio. |
| Driveline | Chain with permanent solid lubrication |
Horex VR6 Classic HL Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Horex VR6 Classic HL Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | Lithium-ion battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | LED front headlamp, tail lights and indicators |
How much horsepower does a Horex VR6 Classic HL has?
The Horex VR6 Classic HL has 161.00 HP (117.5 kW)).
How much does a Horex VR6 Classic HL weighs?
The Horex VR6 Classic HL weighs 224.0 kg (493.8 pounds).
How tall (seat height) is a Horex VR6 Classic HL?
The Horex VR6 Classic HL seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Horex VR6 Classic HL has?
The Horex VR6 Classic HL has 6 gears.
The Horex VR6 Classic HL has 161.00 HP (117.5 kW)).
How much does a Horex VR6 Classic HL weighs?
The Horex VR6 Classic HL weighs 224.0 kg (493.8 pounds).
How tall (seat height) is a Horex VR6 Classic HL?
The Horex VR6 Classic HL seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Horex VR6 Classic HL has?
The Horex VR6 Classic HL has 6 gears.