Honda VFR800X Crossrunner Specs
(2019)
Key Specs
V4, four-stroke
103 HP
104.60 PS / 77 kW
104.60 PS / 77 kW
53 MPG
4.43 L/100 km
64 MPG UK
4.43 L/100 km
64 MPG UK
6-speed
534 lbs
/ 242.0 kg
/ 242.0 kg
Honda VFR800X Crossrunner General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda VFR800X Crossrunner |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda VFR800X Crossrunner Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond; aluminium twin-spar; pivotless |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Length | 2,190 mm (86.2 inches) |
| Width | 870 mm (34.3 inches) |
| Height | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | 103 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | 10-spoke diecast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Hydraulic. Four-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 256 mm (10.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 242.0 kg (533.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.80 litres (5.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm HMAS cartridge-type telescopic fork with stepless preload and ten DF adjustment, 108mm axle travel |
| Front Suspension Travel | 145 mm (5.7 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link with gas-charged HMAS damper, 7-step (stepless remote-controlled hydraulic) preload and stepless rebound damping adjustment, 120mm axle travel |
| Rear Suspension Travel | 148 mm (5.8 inches) |
Honda VFR800X Crossrunner Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | 90 degree V-4 |
| Fuel system | Injection. PGM-FI electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 104.60 HP (76.4 kW)) @ 10250 RPM |
| Maximum torque | 75.10 Nm (7.7 kgf-m or 55.4 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.90 litres (4.12 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiplate with coil springs |
| Driveline | O-ring sealed chain |
Honda VFR800X Crossrunner Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.43 litres/100 km (22.6 km/l or 53.10 mpg) |
| CO2 emissions | 102.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda VFR800X Crossrunner Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Computer-controlled digital transistorised with electronic advance |
| Electrical Details | 12V/11AH battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | LED headlights |
How much horsepower does a Honda VFR800X Crossrunner has?
The Honda VFR800X Crossrunner has 104.60 HP (76.4 kW)) @ 10250 RPM.
How tall (seat height) is a Honda VFR800X Crossrunner?
The Honda VFR800X Crossrunner seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda VFR800X Crossrunner has?
The Honda VFR800X Crossrunner has 6 gears.
The Honda VFR800X Crossrunner has 104.60 HP (76.4 kW)) @ 10250 RPM.
How tall (seat height) is a Honda VFR800X Crossrunner?
The Honda VFR800X Crossrunner seat height is 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda VFR800X Crossrunner has?
The Honda VFR800X Crossrunner has 6 gears.