Honda TRX90X Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
4-speed
260 lbs
/ 118.8 kg
/ 118.8 kg
Honda TRX90X General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda TRX90X |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | One year. Transferable, unlimited mileage limited warranty. |
Honda TRX90X Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 983 mm (38.7 inches) |
| Length | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Width | 894 mm (35.2 inches) |
| Height | 983 mm (38.7 inches) |
| Seat Height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 99 mm (3.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 20/7-8 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 19/8-8 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake). Dual sealed drum |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake). Sealed drum |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 140 mm (5.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.14 litres (0.30 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent suspension |
| Front Suspension Travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Rear Suspension Travel | 66 mm (2.6 inches) |
Honda TRX90X Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. 15mm piston-valve carburetor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 86.00 ccm (5.25 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 47.0 x 49.5 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Automatic |
| Driveline | O-ring-sealed chain. 2WD. |
Honda TRX90X Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda TRX90X Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Honda TRX90X?
The Honda TRX90X seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda TRX90X has?
The Honda TRX90X has 4 gears.
The Honda TRX90X seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda TRX90X has?
The Honda TRX90X has 4 gears.