Honda Stateline Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
46 MPG
5.11 L/100 km
55 MPG UK
5.11 L/100 km
55 MPG UK
5-speed
670 lbs
/ 304.8 kg
/ 304.8 kg
Honda Stateline General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda Stateline |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | One year. Unlimited milage. Transferable. |
Honda Stateline Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,781 mm (70.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 118 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 140/80-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 336 mm (13.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 296 mm (11.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 304.8 kg (672.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm fork |
| Front Suspension Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
Honda Stateline Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 52 degrees V-twin |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with automatic enrichment circuit, one 38mm throttle body |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 3 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Honda Stateline Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.11 litres/100 km (19.6 km/l or 46.03 mpg) |
| CO2 emissions | 118.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda Stateline Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital with 3-D mapping, two spark plugs per cylinder |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Honda Stateline?
The Honda Stateline seat height is 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Stateline has?
The Honda Stateline has 5 gears.
The Honda Stateline seat height is 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Stateline has?
The Honda Stateline has 5 gears.