Honda Rebel 500 Specs
(2019)
Key Specs
Twin, four-stroke
46 HP
46.94 PS / 35 kW
46.94 PS / 35 kW
61 MPG
3.85 L/100 km
73 MPG UK
3.85 L/100 km
73 MPG UK
6-speed
419 lbs
/ 190.0 kg
/ 190.0 kg
Honda Rebel 500 General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda Rebel 500 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda Rebel 500 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Length | 2,188 mm (86.1 inches) |
| Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Height | 1,094 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 136 mm (5.4 inches) |
| Trail size | 110 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 1150/80-16 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 11.20 litres (2.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Rear Suspension | Showa with pro-link system |
| Rear Suspension Travel | 97 mm (3.8 inches) |
Honda Rebel 500 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 46.94 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 43.00 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 2-1 exhaust |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multiplate Hydraulic |
| Driveline | O-ring-sealed chain |
Honda Rebel 500 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.85 litres/100 km (26.0 km/l or 61.10 mpg) |
| CO2 emissions | 89.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda Rebel 500 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda Rebel 500 has?
The Honda Rebel 500 has 46.94 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Honda Rebel 500?
The Honda Rebel 500 seat height is 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Rebel 500 has?
The Honda Rebel 500 has 6 gears.
The Honda Rebel 500 has 46.94 HP (34.3 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Honda Rebel 500?
The Honda Rebel 500 seat height is 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Rebel 500 has?
The Honda Rebel 500 has 6 gears.